29.

29.

– Krysia, idź powiedz mamie żeby zgasiła światło – dobiegł cichy rozkaz zza ściany kuchni. Metr za moimi plecami rozgrywała się strategiczna batalia jak wsadzić świeczki i czy można już polizać piankę z białek małym palcem. – Nie dosięgnę – odpowiedziała wyraźnie poirytowana Krysia przybiegając z dużego pokoju , w którym chwilę wcześniej podskokami starała się dostać do przełącznika. W końcu przybiegła do mnie i poprosiła o pomoc. – Mamuś zgaś światło, ale tajemnica bo mamy tort, ok? – pokiwały przejęte loki i te oczy brązowe jak oszlifowanie kamienie zabłyszczały. Wcale nie dlatego, że mam urodziny i jest feta, tylko dlatego, że jest tort, tona bitej śmietany i świeczki, od których Krysia jest uzależniona. Potem położyła paluch na ustach z odpryśniętym, czerwonym lakierem na mikro pazurze i wydała z siebie głośne – Ciiii! Chryste Panie jak ja kocham to dziecko.

 

I tak weszli delegacją do pokoju. Krysia łypała na świeczki, to na mnie upewniając się, że widzę ile ich jest i jak podskakują żywym ogniem. Jurek na rękach u Grześka walczył z oporem ojcowskiego ramienia, żeby dziabnąć to wszystko łapą i zjeść nareszcie. Ileż można czekać na koniec przerośniętego ceremoniału i zatopienie sześciu zębów w owocach i frużelinie. Tak śpiewali sto lat każdy na swoją modłę. Kiedy na hasło „A kto?” Kryśka wyskoczyła pewnie „MAMA!” to roztopiło się moje żelbetowe serce walczące z myślą o ostatniej takiej dwójce z przodu, schowałam twarz w dłonie, a łez nie było sensu powstrzymywać.

 

Bo wiecie, kiedy się siedzi po turecku na kanapie wstrętnie żółtego pokoju wynajmowanego mieszkania, myśli o poświęceniach w myśl których oddało się wiele rzeczy pozornie ważnych tylko po to, żeby zobaczyć jak dziecko bardzo zawzięcie próbuje doskoczyć do włącznika światła, to człowiek nie ma czasu na samotność. Człowiek nigdy nie czuje się samotny odkąd są tacy Oni. Oprócz wszystkich materialnych przekazów i urodzinowych giftów ten jest nadrzędny i za ten w dniu swoich urodzin dziękuję najmocniej.

 

16990696_1102938189829524_824987830_oA potem spod bluzki wyleciała torebka w paski. A z torebki pudełko. I chodź sentymentalna jestem już ponad miarę i myślę czasem, że nic mnie już nie zaskoczy, to Grzesiek choćby na głowie stać musiał, to daje radę i kilka jeszcze moich „O KURWów” i „O JA JEBów” zachwytu pewnie wyciągnie z trzewi jak na grubej linie. Na cienkim, złotym łańcuszku wisiała bowiem ta zezowata sowa w kolorowej sukience, która jako pierwsza w formie rozpoznawalnej dla ludzkiego  oka została narysowana przez Krysię w przedszkolu pod koniec zeszłego roku. Rysunek niestety zginął w remontowym szale, ale zostało nam zdjęcie, tatuaż na ramieniu Starego, a teraz  wisior. Jeżeli ktokolwiek zechce okraść mnie w ciemnej bramie brudnej ulicy, to prędzej oddam siebie, telefon marki Samsung ważny tak, że kto zna matkę ten wie jakie to poświęcenie i ostatnie 2,60zł na autobusowy bilet ryzykując powrót do domu pieszo kilometrami, niż pisofart zaprojektowany przez moje własne, pyzate dziecko.

 

29.

Lecimy dalej.

W zdrowiu. Chcę w zdrowiu.

Tyle.

 

*”Sowę w kolorowej sukience” autorstwa trzyletniej wówczas Krysi wykonało na zlecenie Grześka Białek Design Studio. Nie mam nic do dodania oprócz tego, że czuję się wyróżniona i oryginalnie ubrana w miłość córki.

 

 

It\'s only fair to share...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someone

6 komentarzy

 • Agata vel Pani Miniaturowa

  24.02.2017 at 21:41 Odpowiedz

  I taki prezent to ja rozumiem! Cokolwiek by to nie było, stworzone ręką Dziecia własnego zawsze wzrusza najmocniej, nawet groby, zombie i rośliny pożerające ludzi na laurce urodzinowej #truestory
  Choćbyśmy przypominały zmutowane koszmarki, nasze portrety namalowane niewprawną rączką są ładniejsze, niżby je malował najwybitniejszy malarz…
  – Mama pacz!
  – O. To są te potwory z Minecrafta?
  – Nie mama, to Ty <3

 • na-macierzynskim

  25.02.2017 at 12:45 Odpowiedz

  No to zdrowia!!!!!!!!!!!!!

 • Sabina

  13.03.2017 at 12:47 Odpowiedz

  szczęścia i zdrowia jak najwięcej !

 • Danuta

  10.04.2017 at 16:03 Odpowiedz

  zdrowia zdrowia

 • Ania

  26.05.2017 at 08:34 Odpowiedz

  Super prezencik!

 • Jola

  05.07.2017 at 12:25 Odpowiedz

  ‚Mamuś zgaś światło, ale tajemnica bo mamy tort, ok? ” – po prostu HIT!
  Czasem sobie gdybam i marzę i myślę… czy te moje dzieci przyszłościowo też będą mnie tak rozczulać. Czy moje serce z żelbetu też stwierdzi, że już basta, i się rozpłynie.
  Cudowną rodzinę masz 😉 Życzę Wam wszystkiego pięknego.

Post a Comment